HTML – 5N1K?

Başlarken;

“Yıllar geçse de üstünden bu kalp seni unutur mu?” diyebileceğimiz bir dil ile karşıkarşıyayız.  Bu makalede genel olarak HTML – 5N1K (Ne, Neden, Nasıl, Nerede, Ne Zaman, Kim) sorularını yanıtlayacağız.

HTML Nedir?

HTML; açılımı ile “Hypertext Markup Language” WEB sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. HTML diğer dillerden farklı olarak “etiketleme dili” olarak anılır. Teknik açıdan HTML;  Standard Generalized Markup Language (SGML) baz alınarak tanımlanmıştır. Fakat SGML ile HTML kuralları uyuşmadıkları için HTML bir SGML uygulaması sayılmaz.  Evet; dil hakkında genel bir açıklama bu şekilde yapılabilir. Tarafımca HTML, bir “programlama dili” olarak tanımlanamaz. Sebep olarak şunu söylemek uygun olur. HTML kodlarıyla kendi başına çalışan bir program yazılamaz.

Neden HTML Kullanılmalıdır?

HTML; bir WEB sayfasının iskeleti görevini görür. Bu sebep ile bir WEB sayfası oluşturulurken öncelik HTML ile başlanır. Daha sonra CSS ile görsel giydirmeler yapılır. JS ve PHP gibi diller yardımıyla da dinamiklik katılır. Eklenmesi gerekirse HTML aşağıdaki sebepler için de kullanılır.

 • WEB sayfaları ile tarayıcı arasında ilişkinin ilk kurulduğu yapıdır.
 • Arama motorlarına bilgilendirme yapan ana katmanımızdır.

HTML Nasıl Bir Dildir?

HTML’nin Syntax yapısı “nasıl” sorusunun cevabı olabilir. Dediğim gibi HTML bir “etiketleme dilidir”. Günümüzde HTML’in 5’inci versiyonunu kullandığımızı da ekleyelim. Daha sonrasında dil hakkındaki düşüncelerim liste halinde bulabilirsiniz. Örnek kod bloğu paylaşalım. (Kaynak: w3schools.com)

<!DOCTYPE HTML>
<html>
  <head>
    <title>Merhaba HTML</title>
  </head>
  <body>
    <title>Merhaba ben bir HTML etiketiyim.</title>
  </body>
</html>
 • Öğrenimi Kolaydır. HTML diller arasında öğrenimi en kolay olandır. Dil üzerinde uzmanlaşmak zaman alabilir tabi ki bu tamamen tecrübeye bağlı bir durumdan ibarettir.
 • Olmazsa Olmaz. HTML bilmeden bir WEB sayfası yapılamaz. Unutmayalım. HTML “iskelettir”.

HTML Nerede Kullanılır?

Bu sorunun genel cevabını “HTML Nedir?” başlığı altında vermiştik. Bu bölümde ise “hangi editörlerde kullanılır?” sorusuna yönelelim. HTML diğer diller gibi çözümleyiciye gerek duymaz. HTML yazmak için Windows’un sunduğu, yıllardır güncelleme almayan “notepad” uygulaması bile yeterlidir. Fakat şu editörler de kullanılabilir. (Başka editörler de bulunabilir. Bu editörler sadece öneridir.)

HTML Ne Zaman Kullanılır?

İşte sorun da bu ya! HTML’in kullanılmadığı tek bir WEB sayfası bile yoktur. HTML her WEB sayfasında bulunmak zorundadır.

HTML Kimler Tarafından Kullanılır?

“HTML – 5N1K?” makalesindeki son sorumuza gelelim. HTML; WEB üzerinde uğraşmak isteyen her kullanıcının temel seviyede de olsa hakim olması gereken bir dildir. Bahsettiğim gibi kullanımı kolaydır ve öğrenmesi en kolay dillerdendir.

“Olmazsan olmaz, büyümez WEB Page’lerim, PHP’im havalanmaz, Kurur gider JS’lerim.”. Umarım ki “HTML – 5N1K?” makalesi hoşunuza gitmiştir. Keyifli ve Bol Bug’lu Günler Dilerim 🙂

Yasin Erarslan

2 thoughts on “HTML – 5N1K?

 1. “Olmazsan olmaz, büyümez WEB Page’lerim, PHP’im havalanmaz, Kurur gider JS’lerim.”.
  🙂 Faydalı Bir Anlatım Olmuş Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir