PHP – 5N1K?

Başlarken;

Belki uzun zamandır kullandığımız, belki de bu yazıdan sonra kullanmak isteyeceğiniz bir dil olabilir PHP. Bu makalede genel olarak PHP – 5N1K (Ne, Neden, Nasıl, Nerede, Ne Zaman, Kim) sorularını yanıtlayacağız.

PHP Nedir?

Bu soruya cevap vermeden önce HTML ve Betik Dilinin ne olduğunu bilmemiz gerekir.

 • HTML; açılımı ile “Hypertext Markup Language” anlayacağımız şekilde ise “Hipermetin İşaretleme Dili” olarak anılır. (HTML için daha ayrıntı bir bilgiye ” HTML 5N1K? “ başlığından ulaşabilirsiniz.)
 • Betik Dili; Web sayfalarında dinamik içerik sağlamak ve kullanıcıyla iletişim kurmak için kullanılan, istemci tarafında çalışan bir dildir.

Temel gereksinimleri öğrendiğimize göre artık “PHP Nedir?” sorusuna yönelelim.

PHP; açılımı ile “Personal Home Page (Kişisel Anasayfa)” olarak uzunca bir süre kullanıldı. Fakat kullanıcılar ve geliştiriciler PHP dilinin sadece bu amaç ile kullanılmadığını ve yetersiz bir açılım olduğunu düşünerek açılımı “Hypertext Preprocessor (Hipermetin Önişlemcisi)” olarak değiştirdiler.

Peki PHP Nedir? “Geniş bir kitle tarafından kullanılan, özellikle sanal yöreler üzerinde geliştirme için tasarlanmış HTML içine gömülebilen bir betik dilidir. (Kaynak: php.net)”. Artık biliyoruz ki PHP, HTML içine gömülebilen bir dildir. Betik Dilinin ne olduğunu öğrenmiştik. Fakat PHP’yi betik dillerinden ayıran bir özelliği “sunucu taraflı” çalışmasıdır. Geliştiriciler ve kullanıcıların PHP’yi neden “Hypertext Preprocessor” olarak tanımladıklarını artık anlıyoruz. “Hypertext (Hipermetin)” tanımının HTML açılımından alınan bir tanım, “Preprocessor” ise PHP’nin sunucu tarafında işlenip istemciye HTML dökümanı olarak sunulması olayı olduğu biliyoruz.

Neden PHP Kullanılmalıdır?

PHP’nin neden çok fazla tercih edildiğinin sebebi saymakla biter mi bilmiyorum… Fakat şu maddeler PHP’yi kullanma sebeplerim arasındalar;

 • Açık Kaynakları sonuna kadar destekler. Zaten bildiğimiz üzere PHP bir firma tarafından değil gönüllü kişiler tarafından geliştirilmektedir.
 • Her Platformda çalışır. PHP; Linux tabanlı bir dildir. Bu sebep ile gerek Windows, gerek MacOS üzerinde sanal makineler yardımı ile çalışabilir.
 • Öğrenimi Kolaydır. PHP kullanıcıyı zorlamaz. Syntax yapısı yeni programlama yapmaya başlamış kullanıcıları programlamadan soğutmaz.
 • Hızlı ve Zahmetsizdir. Her amaca koşa koşa yetişir. Evet aynen şu şekilde; “Gardaşım bir ihtiyacın mı var gardaşım?…” sözü PHP için birebirdir.
 • İstemediğiniz Kadar Veritabanı desteği sunar. Tabi ki en başta PHP-MySQL ikilisi unutulmamalıdır.

PHP Nasıl Bir Dildir?

PHP’nin Syntax yapısı “nasıl” sorusunun cevabı olabilir. Örnek kod bloğu paylaşalım. (Kaynak: php.net)

<!DOCTYPE HTML>
<html>
  <head>
    <title>Merhaba PHP</title>
  </head>
  <body>
    <?php
      echo "Merhaba, ben bir PHP betiğiyim!";
    ?>
  </body>
</html>

PHP Nerede Kullanılır?

Bu sorunun genel cevabını “PHP Nedir?” başlığı altında vermiştik. Bu bölümde ise “hangi editörlerde kullanılır?” sorusuna yönelelim. PHP yazmak için tek gereken “WAMP (Windows Apache MySQL PHP)” ve benzerleri olan “local” sunuculardır. WAMP PHP kodlarını çözümlemek için gerekir. PHP kodları ise şu editörler ve IDE’ler üzerinde yazılabilir (Başka editörler de bulunabilir. Bu editörler sadece öneridir.)

PHP Ne Zaman Kullanılır?

Bu bölümde ise “ne tür web sayfalarında kullanılır?” sorusuna yönelelim. Dediğim gibi aslında PHP tam bir “Gardaşım bir ihtiyacın mı var gardaşım?…” dilidir. Bu sebep ile her amaç ile kullanılabilir. Birkaç örnek verelim.

 • Sosyal Medya Sayfaları
 • E-Ticaret Sayfaları
 • Blog Sayfaları
 • Tanıtım Sayfaları

PHP Kimler Tarafından Kullanılır?

“PHP – 5N1K?” makalesindeki son sorumuza gelelim. PHP; aslında herkese hitap eden bir dildir. Bu sebeple seviyelere göre bir dağılım gösterir. Temel, Orta, Yüksek seviye olarak üçe bölecek olursak Temel Seviye PHP yeni başlayanlar için, Orta Seviye PHP biraz da olsa programlamaya hakim kişiler için, Yüksek Seviye PHP üst düzey programlamaya hakim kişiler için uygun olabilir. Tabi ki Temel Seviyeden başlayarak Yüksek Seviye PHP kullanabilirsiniz. Bu tamamen isteğinize ve size kalmış bir durum.

Eklemek isterim ki PHP seveni ile sevmeyeni ile bir dil olmaya ve gelişmeye devam edecek. Umarım ki “PHP – 5N1K?” makalesi hoşunuza gitmiştir. Keyifli ve Bol Bug’lu Günler Dilerim 🙂

Yasin Erarslan

One thought on “PHP – 5N1K?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir